Уроки з основ здоро'я

     

Практичні завдання з теми «Конфлікт і здоров’я»»

Вправа «Стілець»
У вас один стілець, але два претендента. Яким чином можна вирішити цю ситуацію?
Можна опрацювати п’ять основних стратегій виходу з конфліктної ситуації:
конкуренція; компроміс; співпраця; уникнення; пристосування
Вправа «Яблучко і черв’ячок»
Сядьте зручніше, закрийте очі і уявіть на хвилину, ніби Ви - яблуко. Стигле,
соковите, красиве, ароматне, наливне яблучко, яке мальовничо висить на гілочці.
Всі милуються Вами, захоплюються. Раптом звідки не візьмись, підповзає до Вас
черв’як. І каже: «Зараз я тебе буду їсти!» Що б ви відповіли черв’яку? Відкрийте очі
і запишіть свою відповідь.
Тестування на визначення поведінки в конфліктній ситуації.
Умови тестування: Прочитайте і вирішіть, чи властива Вам та або інша поведінка і
проставте бали: часто - 3, в деяких випадках - 2, рідко - 1.
Як Ви зазвичай поводитеся в конфліктній ситуації, під час сварки?
1. Погрожую і б’юся.
2. Прагну прийняти точку зору супротивника, враховую її, як свою власну.
3. Шукаю компроміси.
4. Припускаю, що не прав, навіть якщо не можу повірити в це остаточно.
5. Уникаю супротивника.
6. Бажаю за будь - яку ціну добитися своїх цілей.
7. Намагаюся з’ясувати, з чим я згоден, з чим - категорично не згоден.
8. Йду на компроміс.
9. Капітулюю.
10. Змінюю тему.
11. Нию та скаржуся, поки не досягну свого.
12. Намагаюся знайти причину конфлікту, зрозуміти, з чого все почалося.
13. Трішки поступаюся і підштовхую тим самим до поступок іншу сторону.
14. Пропоную мир.
15. Намагаюся все обернути на жарт.
Обробка результатів:
Перед Вами декілька колонок, кожна з них відображає свій стиль рішення
конфліктів. Впишіть набрані бали у ті колонки, де проставлений порядковий номер
питання та підрахуйте бали по колонках. Колонка з найвищим балом і визначає Ваш
стиль вирішення конфлікту.
А В С д Е
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
11 12 13 14 15
 Колонка « А » відповідає «жорстокому» типу рішення конфліктів. Ви до останнього
стоїте на своєму, захищаючи свою позицію, в якій, на вашу думку, немає і не може
бути вад і помилок. Тип людини, яка завжди права.
Колонка « В » - стиль «примирення». Ви дотримуєтеся позиції, що завжди можна
домовитися, «дві голови краще, ніж одна ». Під час суперечки ви намагаєтеся
запропонувати альтернативу, шукаєте рішення, які задовольняють обидві сторони.
Колонка « С » - «компромісний» , відразу згодні на компроміс.
Колонка« Д » - «м ' який » стиль. Свого супротивника Ви вражаєте добротою, з
готовністю встаєте на точку зору супротивника, відмовляючись від своєї.
Колонка « Е »- «уникання» , Ваше кредо - « вчасно піти ». Ви прагнете не
загострювати ситуацію, не доводите конфлікт до відкритого зіткнення.
Тестування допоможе Вам правильно поводитися у конфліктних ситуаціях.
Рольова гра
Мета: відпрацювання навички застосування «Я-твердження».
Розігрується сценка на проблемну тему. Потім вчитель пояснює, що для зниження
напруження конфліктної ситуації дуже ефективно використання в спілкуванні «я-
висловлювань» - це спосіб повідомлення співрозмовникові про свої потреби,
почуття без осуду чи образи.
Сценарій рольової гри
Сценка № 1. «Ти-твердження»
Катя: Ми домовились з тобою разом відвідати бібліотеку після уроків. Ти
запізнилася. Мені довелося чекати тебе 20 хвилин. Завжди запізнюєшся і ніколи не
приходиш вчасно!
Аліна: Але ж, мені здається, що я тобі говорила, що затримаюсь з однокласниками,
щоб вирішити питання щодо проведення вечірки. Ти мабуть мене не дочула. Сама
винна!
Сценка №2. «Я-твердження»
Катя:Аліно, я дуже незадоволена, що мені довелося чекати тебе 20 хвилин після
уроків, щоб піти до бібліотеки. Мені було неприємно, що ти не зважила на те, що я
чекаю. Чи не могла б ти надалі мене попереджати заздалегідь?
Аліна:Я дуже шкодую, що так вийшло, але мені необхідно було залишитись на
кілька хвилин, щоб обговорити з однокласниками підготовку до вечірки. Вибач, що
тобі довелось чекати. Надалі я намагатимусь тебе попередити, якщо буду
затримуватись.
Формула «Я-твердження»
Я почуваюся...(власні почуття і переживання стосовно ситуації),коли ти... (опис
конкретних дій співрозмовника, які викликають негативні емоції),
тому що... (пояснення, чому дії співрозмовника викликають такі емоції,
висловлення власних інтересів),
ось чому я хочу/бажаю/хотіла б... (бажані зміни в діях співрозмовника).
Питання для обговорення:
Чому важливо, щоб «Я-твердження» включало усі зазначені вище частини (дивись
попередню вправу)? Що буде, якщо пропустити одну з частин «Я-твердження»?
Які помилки можна зробити, формулюючи «Я-твердження
Вправа «Я-твердження»
Спробуйте скласти та записати «Я-твердження» для наступних ситуацій:
1. Твій молодший брат постійно розкидає свої речі по кімнаті, тобі доводиться
прибирати за ним. Тобі хотілося б, щоб твій брат став охайнішим і сам прибирав за
собою.
2. Ти гніваєшся на свого сусіда по парті, вчора ви домовилися, що принесете по два
підручники на сьогодні, але він забув. Через це ви були без підручника на
математиці, а зараз треба читати уривок з літератури, а книжки немає.


 5 КЛАС             

           СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

Тема уроку: Сам вдома та надворі. (Правила поведінки під час зустрічей з незнайомими людьми. Моделювання ситуацій та відпрацювання алгоритму поведінки вдома, надворі, з незнайомими людьми.)
Мета: обговорити з учнями небезпечні ситуації, які можуть трапитися вдома і надворі, під час зустрічі з незнайомими людьми, вчити дітей обирати безпечні предмети та місця для розваг і уникати небезпечних ситуацій під час відсутності дорослих; розвивати вміння орієнтуватися в складних ситуаціях, виховувати винахідливість.
Обладнання: картки із ситуаціями, папір для роботи в групах, набір малюнків для виготовлення плакатів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Добрий день, я дуже рада вас бачити.
Щоб здоров’я міцне мати,
Треба правила всі знати.
Бо здоров’я – це прекрасно,
Здорово, чудово, ясно.
І доступні для людини
Всі дороги і стежини.
А тепер подаруйте один одному посмішку і розпочнемо урок.
Вправа «Знайомство». Назвіть своє імʹя та що допоможе (назвіть рису характеру, яка допоможе) зберегти здоровʹя,  коли ти залишаєшся сам.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Переглянемо плани евакуації, які ви склали вдома разом з батьками.
Що ви враховували під час складання плану?
Де ви домовилися зустрітися?
Чому не можна довго затримуватись в задимленому приміщенні?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вправа «Очікування».
Люди, які живуть поруч, утворюють соціальне середовище. Це ваші батьки, родичі, друзі, вчителі, сусіди, знайомі й незнайомі вам люди, громада вашого міста чи села, населення країни.
Переважна більшість із них – чесні, порядні люди. Та це не означає, що у соціальному середовищі не існує можливих небезпек для вашого життя і здоров’я.
Ви навчитеся:
дбати про безпеку своєї оселі,
безпечно поводитися надворі, з незнайомцями;
обирати безпечні іграшки та місця для розваг.
На нашому дереві ми запишемо, що ви ви хочете дізнатися під час вивчення цієї глави. Якщо ваші очікування справдяться, та наше дерево вкриється чудовими квітами.

ІV. Вивчення нового матеріалу.
Кожен сподівається, що стіни рідного дому надійно захистять його спокій та майно. Але для цього слід подбати про заходи безпеки. Найбільш уразливими місцями є вікна, двері, балкони. Двері вашого дому мають бути міцними, обладнаними ланцюжком та вічком, мати надійний замок. Але цього мало, потрібно ще й бути обачним.
Кожен  сподівається,  що  стіни  рідного  дому  надійно  захистять його  спокій і майно.  Але для цього  слід подбати про  заходи  безпеки. Найбільш  уразливими  місцями  є  вікна,  двері,  балкони.  Двері  твого  дому  мають  бути  міцними,  обладнаними  ланцюжком  та  вічком, мати  надійний  замок.  Про  це  потурбуються  твої  батьки.  Та  навіть найміцніші двері не  допоможуть,  якщо господарі необачні  (мал.  80).
Виконаємо крос-тест, що в підручнику на стор. 133, і перевіримо, чи не підведете ви своїх батьків, залишаючись вдома на одинці.

Запитання для обговорення:
Чому двері свого дому треба завжди тримати замкненими?
Чому не можна відчиняти їх незнайомим людям?
Чи можна відчиняти двері, якщо за ними стоїть людина в міліцейській формі?
Чому не варто вихвалятися перед друзями дорогими речами?
Чому не можна залишати ключі під килимком або в інших легкодоступних місцях?
Де їх краще зберігати?

V. Робота в групах
І група “Правила поведінки для тих, хто залишається вдома сам”.
Учні обговорюють можливі небезпеки і вихід із цієї ситуації.   Записують   все   це на аркуші паперу, а потім презентують свої роботи.

Наприклад:
- в жодному разі не відчиняти дверей незнайомим,
- якщо подзвонили у двері, спочатку подивіться у вічко.
- не відчиняйте, якщо це незнайома людина і батьки не попередили тебе про її  
     візит;
- якщо у вічко нічого не видно або в коридорі погасло світло, за жодних умов
    не відчиняйте двері. Можна зателефонувати сусідам і попросити подивитись,
    що сталося;
- якщо розмова почалась, обов’язково скажіть, що зараз вийдуть сусіди і
допоможуть або приїде міліція і все з’ясує;
- якщо наполягають на терміновій допомозі (виклик міліції чи необхідність перекрити гарячу воду), попросіть прийти із сусідами, яких ти знаєш, зателефонувати батькам;
- якщо в замку повертається ключ, а батьки прийдуть не скоро, потрібно голосно запитати: “Хто там?”, закрити двері на ланцюжок. Не почувши відповіді, швидко попросити допомоги по телефону або з балкона (сусідів, перехожих, міліцію);
- якщо силою увірвались до помешкання – захищайтеся чим можете.
Як і більшість учнів вашого віку, ви вже самі, без дорослих гуляєте надворі, ходите до школи і до магазину. Але ви повинні пам’ятати, що лише від вас залежить ваша безпека надворі.

ІІ група “Правила поведінки надворі”
Давайте спробуємо скласти правила поведінки надворі:

не розмовляти із незнайомцями.
не говорити незнайомцям свою адресу.
не сідати у машину до незнайомців.
      не брати нічого у незнайомців.
не звертати з дороги від школи до дому.
не гуляти надворі після того, як стемніло.
не ходити до лісу без дорослих.
      не піддаватися на хитрощі.
Ці правила ще називають правилами “Не” (учні записують правила в зошити).

ІІІ група “Правила поведінки під час зустрічі з незнайомими людьми”
Виконайте крос-тест на стор. 137 підручника і дайте відповіді на питання:
Чому на вулиці треба виглядати і поводитися впевнено (але не самовпевнено)?
Чому краще не показувати надворі плеєр, мобільний телефон, інші дорогі речі?
Кого ми називаємо незнайомцями?
Так, це будь-хто, з ким вас не познайомили батьки, вчителі.
Незнайома людина може підійти до вас і сказати, що вона працює з вашими мамою чи татом і вони попросили забрати вас зі школи. Він чи вона може назвати їхнє ім’я, місце роботи, адресу. Але на всі її пропозиції треба відповідати “Я вас не знаю. Я нікуди з вами не піду”. І негайно йти геть.
Коли незнайомець іде слідом або намагається затримати вас, здіймайте галас: “Допоможіть, рятуйте, я його (її) не знаю!”
Іноді зловмисники намагаються викрасти дітей. Якщо хтось хоче затримати вас чи кудись завести (наприклад, затягнути в автомобіль), не лише можна, а й треба використовувати всі можливості для самозахисту: хитрувати, погрожувати, щосили кричати, кусатися, дряпатися, битися.
Якщо ж грабіжники перестріли вас в безлюдному місці й вимагають гроші або цінні речі, варто підкоритися. Адже здоров’я і життя – цінніші. Крім того, не забувайте, що “наперстки” та інші вуличні “ігри”, що обіцяють миттєвий виграш, - шахрайство. Остерігайтеся і так званих ворожок, тому що часто вони володіють гіпнозом, і жертва під його дією віддає їй все, що у неї є.

ІV група.  “Правила  безпеки  в  Інтернеті”
Складіть  пам’ятку  «Правила безпеки  під  час  користування  Інтернетом».
VІ. Фізкультхвилинка «Ураган»
Щось не хочеться сидіти,
Треба трошки відпочити


Здіймається  ураган і змітає з місця тих,
хто сам вдома,
сам надворі,
вміє захиститися від шахраїв
не розмовляє із незнайомцями.
не говорить незнайомцям свою адресу.
не сідає у машину до незнайомців.
не бере нічого у незнайомців.
не звертає з дороги від школи до дому.
не гуляє надворі після того, як стемніло.
не ходить до лісу без дорослих.
не піддається на хитрощі.
не вихваляється перед друзями дорогими речами
не залишає ключі під килимком

V.  Закріплення знань учнів
 І група. Знайдіть вихід із таких ситуацій:
1. Без попередження приходить працівник служби газу. Ви його не знаєте. Говорить, що необхідно перевірити справність газових приладів. Якими будуть ваші дії?
2. Міліціонер просить відчинити двері для якоїсь перевірки. Ваші дії?
ІІ група. Виконайте таке завдання. Розташуйте свої дії за рівнем безпеки, починаючи з найбезпечнішої:
Ви підете зі школи:
а) з батьками; б) з тим, хто скаже, що прийшов за дорученням батьків; в) з другом; г) з тим, хто запропонує покатати тебе на мотоциклі?
Ви передусім звернетеся по допомогу до:
а)випадкового перехожого; б) міліціонера; в)продавця чи іншої людини на робочому місці?

ІІІ група. Розгляньте малюнок на стор. 136 підручника.
Хто з героїв казок дотримується правил “Не”? Як його порушили інші персонажі?
ІV група. Знайдіть вихід із такої ситуації:
- дзвонять у квартиру, але в дверне вічко нікого не видно;
- раптово погасло світло в квартирі;
- чути, як хтось відкриває двері ззовні.

Ваші дії:
- переконайтесь, що двері зачинені;
- в жодному разі не відкривайте двері;
- зателефонуйте сусідам, в міліцію (102);
- говоріть голосно, щоб було чути ззовні квартири;
- забарикадуйте двері;
- зробіть вигляд, що ви вдома не самі;
- за необхідності кричіть у відчинене вікно «Пожежа!».
VІІ. Підсумки уроку.
Вправа «Зворотній звʹязок»
Зі мною не станеться біди, тому що я…
VІІІ. Домашнє завдання.
§ 26, 27 підручника. До кожного із записаних правил  “не” запишіть, чому їх варто дотримуватись.

Комментариев нет:

Отправить комментарий